Sanallaştırma Çözümleri

sanallastirma (2)

Sanallaştırma, mevcut bulunan fiziksel donanımın sanal makineler yardımıyla çok daha verimli kullanılabilmesini sağlayan, çeşitli yazılım ve donanım bağımlılıklarını ortadan kaldıran, bu sayede de yeni ürün ve servis geliştirme maliyetlerinde büyük tasarruflar sağlayan bir yazılım çözümüdür.

Sanallaştırma çözümleri firmaların satın alıp kullandıkları ama kaynaklarının bir çoğunun aslında kullanılmadığı fiziksel cihazların daha verimli kullanılmasını sağlayan bir hizmettir. Sanallaştırma çözümlerinin yeni versiyonları ve güncel hali ile artık sistemlerin kurulması, kullanılması ve yönetimi çok rahat bir hal almıştır.

Sanal makine çözümleri incelendiğinde küçük, orta ve büyük her seviyeden şirket ve organizasyonun sanallaştırma ihtiyaçlarını en iyi karşılayabilecek çözümlerin başında gelen VMware, 1998 yılında ABD merkezli olarak kuruldu. İlk çözümlerini pazara 1999 yılında çıkaran VMware şu an pazarı yönlendiren birkaç kuruluştan birisidir. VMware topolojisinin hedeflediği yapı “sanal altyapı” (virtual infrastructure) olarak adlandırılır.